piątek, 23 listopada 2012

Kapuśniak

Muszę się wszystkim pochwalić, że po raz pierwszy ukisiłam swoją beczuszkę kapusty!I wyszła przepyszna!
Wielkie dzięki dla mojego męża, który dzielnie traktował kapustę solidną dębową pałką, aż soki     tryskały!Czekałam te 3 tygodnie na próbę i opłacało się:wyszła przepyszna, idealna wręcz.Wysiłek się opłacał, bo smakowo nie przypomina zupełnie tej kupnej w worku foliowym lub z beczki w supermarkecie:blee!Pierwsze danie jakie zrobiłam to klasyczny schabowy z surówką z kiszonej, następnie kapuśniak (który ujrzycie poniżej) i jeszcze pierogi.Tak więc tydzień minął mi pod znakiem kiszonej kapusty.
Musze tutaj wspomnieć, że kapusta jak również ogórki kiszone są bardzo zdrowe:pomimo tego że w procesie fermentacji tracą wiele witamin i mikroelementów (w porównaniu ze świeżymi warzywami) wytwarzają również pozytywne bakterie, które działają zbawiennie na nasz system trawienny, odpornościowy, obniżają poziom cholesterolu .Ostatnie badania wykazały, że nasze kiszonki mają działania antyrakowe i chodzi tutaj przede wszystkim o raka jelita grubego. Kapusta i ogórki kiszone tylko na zdrowie!
Wracając do przepisu na kapuśniak....najlepszy według mnie jest na żeberkach wieprzowych lub kościach schabowych, z których robimy wywar.Reszta poniżej.


Składniki(3 l kapuśniaku):
0,5 kg żeberek
2 średnie marchewki
pół selera korzeniowego średniej wielkości
1 małą pietruszkę korzenną
0,5 kg ziemniaków pokrojonych w drobną kosteczkę (gotujemy je osobno)
ziele angielskie, liść laurowy
majeranek
1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
sól, pieprz
i oczywiście kiszona kapusta (nie płukana, posiekana)2-3 garstki
+ ewentualnie troszkę soku z kiszonek kapusty


Mięso wrzucamy do zimnej wody, gotujemy aż mięso będzie miękkie.Dodajemy marchewkę,selera, pietruszkę, kapustę kiszoną, liść laurowy, ziele i gotujemy do miękkości.W międzyczasie gotujemy osobno pokrojone w kostkę ziemniaki (nie gotuje ich z kapustą, bo kwas sprawi, że będą one twarde).Kiedy kapusta będzie miękka doprawiamy solą i pieprzem , wlewając według uznania odrobinę kwasu -soku z kapusty i dodajemy łyżeczkę koncentratu(ale nie koniecznie).Na koniec wrzucamy ziemniaki, majeranek i chwilę zagotowujemy.Gotowe!





Smacznego!

2 komentarze:

  1. Witam, wyróżniłam Twojego bloga do Liebster blog, reszta informacji u mnie na blogu nogawkuchni.blogspot.com, pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuje ślicznie za wyróżnienie i pozdrawiam!Zapraszam oczywiście do wizyt!

    OdpowiedzUsuń